Mlýn a jeho historie

První písemnou zmínku o moučném mlýnu ve Lhotě máme z roku 1597, kdy blanenské panství přebírá pan Jan Žalkovský ze Žalkovic. V období 1597 – 1891 se na mlýně střídá spousta majitelů.

Roku 1891 původní dřevěný mlýn vyhoří a je podle plánů Antona Hally postaven nový zděný. Turbínu a strojní vybavení dodává firma Prokop z Pardubic. v roce 1897 Jabůrkové přejímají mlýn a přestavují jez a zdokonalují zařízení mlýna. V roce 1908 je zřízena elektrárna, ta je po blanenské druhou elektrárnou v okolí. V roce 1951 je mlýn pronajat Hospodářskému družstvu v Rájci a později spolu s ním znárodněn.

Od roku 1996 je mlýn v našem vlastnictví, elektrárna se šalandou od roku 2018. Oba objekty byly zrekonstruovány se zachováním historické architektury.

Pohled do současnosti

Pivo vyrábíme tradičním řemeslným rmutovacím postupem v dvounádobové varně. Poté pivo kvasí a leží dostatečně dlouhou dobu. Naše piva si udržují ty nejlepší chuťové vlastnosti, jelikož nejsou filtrovaná ani pasterovaná. Je tedy nutné uchovávat je v chladu.

Piva jsme pojmenovali podle profesí, které dříve působily na Mlýně, takže naše osvěžující světlá desítka se jmenuje Mládek. Následuje zkušenější Tovaryš světlý ležák jedenáctka. Dohlíží na něj Stárek polotmavý ležák dvanáctka a nakonec Sekerník třinácti stupňový india pale lager extra chmelený. V rámci sezóny vaříme další speciály například sváteční Vídeňský ležák nebo Medový ležák.